Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymGazeta Wyborcza - „Raport International Crisis Group o Autonomii Palestyńskiej”
Agnieszka Rosa / 03.12.2002 17:03

W ciągu ostatniego roku International Crisis Group (ICG), grupa niezależnych ekspertów zaczęła się interesować analizą sytuacji na Bliskim Wschodzie- informuje Monika Słowakiewicz dla Gazety Wyborczej.

Według przeprowadzonej przez ICG analizy nieprawdą jest stwierdzenie, że zwolennicy reform w Autonomii przestali popierać Arafata po nieudanych rozmowach pokojowych w Camp David w 2000 i krwawej intifadzie. Wszystkim wydaje się, że Arafat jest jedyną przeszkodą, której pokonanie pozwoli wprowadzić zmiany i zakończyć długoletni konflikt na Bliskim Wschodzie. Takie przekonania przypisuje się ostatnio nawet samym Palestyńczykom, którzy według niektórych stracili zaufanie do przywódcy. Nic bardziej błędnego. Sami zainteresowani nadal w większości popierają twarde stanowisko swojego przywódcy. Raport ICG uświadamia zachodnim politykom jak bardzo zdeterminowani i gotowi na wszystko są Palestyńczycy. Pretensje oczywiście mają. Ale nie dotyczą one wybuchu intifady. Chodzi o niezadowolenie z tego, że Autonomia za bardzo poddaje się presji międzynarodowej i nie potrafi poradzić sobie z atakami Izraela.
Autonomia od czasu powstania czyli od porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyną w 1994 roku jest punktem zapalnym na Bliskim Wschodzie. Co jakiś czas ten punkt wybucha. Intifada wybuchła w 2000 roku. Cieszy się dużym poparciem Palestyńczyków. Być może nie wszystkie posunięcia Arafata były trafne. Ale jest on symbolem narodowym, niepodważalnym autorytetem i lud nadal stoi właśnie za nim. Dopóki Zachód tego nie zrozumie ICG nie widzi realnych szans na poprawę sytuacji w Autonomii. Prezydent Bush przemawiając w czerwcu 2002 zapowiedział, ze początkiem procesu pokojowego muszą być gruntowne reformy Autonomii, wyłonienie nowego kierownictwa oraz nowych instytucji politycznych i gospodarczych. W obliczu raportu ICG założenia Busha tracą swoją aktualność. ICG podważa tą opinię, która stała się podstawą stanowiska tzw. kwartetu bliskowschodniego ( USA, ONZ, Unia Europejska i Rosja)- informuje Gazeta.

źródło:www.wyborcza.pl[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Bialowieza