Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymWprost - „Luka Rydzyka”
Agnieszka Rosa / 04.12.2002 16:53

Toruńskie imperium ojca Dyrektora stało się w ostatnich dniach tematem numer jeden w prasie, telewizji, radiu. Kompleks budynków, w skład którego wchodzi min. studio Radia Maryja, dom pielgrzyma, sklep z pamiątkami i dewocjonaliami stał się medialnym „centrum” Polski. W najnowszym numerze Wprost Krzysztof Łoziński próbuje zgłębić tajemnice finansowe, dzięki którym ojciec dyrektor odniósł sukces.

Polskie prawo jak zawsze daje nam możliwość robienia „przekrętów”. Art. 17 w ustawie o podatku dochodowym stanowi, że osoby kościelne nie muszą płacić państwu. Zwolnione są z tego obowiązku jeżeli uzyskane dochody przeznaczone są na cele kultu religijnego, oświatowo- wychowawcze, naukowe, charytatywne, kulturalne, opiekuńcze, oraz na prowadzenie punktów katechetycznych- informuje Łoziński.
Co prawda istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre dochody parafii pochodzą z działalności gospodarczej ( taka forma zdobywania pieniędzy podlega już opodatkowaniu). Ale nikt nie może tego udowodnić, bo duchowni nie mają obowiązku prowadzenia księgowości. Autor artykułu porównuje istniejący teraz mechanizm do słynnego hellerowskiego paragrafu 22.
Wszystkiemu „winny” jest rozdział Kościoła od państwa, w wyniku którego Kościół nie podlega właściwie kontroli państwowej. Inaczej jest np. w USA, gdzie po pierwsze Kościół jest zwolniony tylko z podatku od świadczenia posług religijnych. Każda inna działalność, tzw. komercyjna podlega przepisom o podatku dochodowym. Po drugie parafie mają obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych, które mogą być kontrolowane i przeglądane przez urzędników. Podobną kontrolę przychodów i wydatków Kościoła wprowadzili Włosi.
W Polsce jest inaczej. Przychody Kościoła są owiane tajemnicą. Nikt tak naprawdę nie wie skąd biorą pieniądze i na co się je wydaje. Księża czerpią korzyści finansowe ze zbiórek pieniędzy i tacy oraz z tzw. prawa stuły- czyli opłat za świadczenia duszpasterskie (śluby, chrzty, pogrzeby). Ale nie płacą podatku dochodowego. Zastąpiony on został podatkiem ryczałtowym, który nalicza się w zależności od liczby parafian (max. 1136 zł. jeżeli proboszcz posiada ponad 20 tys. parafian).
Rozwiązaniem ucinającym spekulacje na temat bogactwa Kościoła byłoby uczynienie jego finansów bardziej przejrzystymi . Na wzór zachodni można wprowadzić podatek kościelny ( Włochy, Niemcy). Ale jak twierdzi Łoziński Episkopat przeciwstawia się takiemu pomysłowi. Księża obawiają się, że Polacy nie będą płacić podatku ani nie będą dawać na tacę. Dopóki jednak nie będziemy mieli pewności jak Kościół wykorzystuje powierzone mu w dobrej wierze pieniądze nadal będą nami targać wątpliwości. Będą się również pojawiać kolejne afery, jak ta ujawniona w ubiegłym roku przez Wprost. Pod patronatem towarzystwa św. Franciszka Salezego prano brudno pieniądze.

źródło:www.wprost.pl


[ | ]


Lista komentarzy
Brak komentarzy.
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Identyfikatory