Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymNewsweek - „Liberalna Dania”
Agnieszka Rosa / 04.12.2002 16:59

„Tradycyjnie liberalna Dania zmienia się w najbardziej nieprzyjazny cudzoziemcom kraj Europy”- informuje w najnowszym, 49 numerze Newsweeka Julia Popławska z Kopenhagi. W ciągu roku drastycznie spadła ilość imigrantów, którzy chcieli „stać się” Duńczykami. Jest to spowodowane zmianą przepisów prawa imigracyjnego, które w maju 2001 stały się ostrzejsze i bardziej wymagające.

Było to dzieło nieistniejącego już rządu socjaldemokratów. Teraz przy sterze władzy znaleźli się prawicowi politycy, ale w sprawie imigrantów niewiele się zmieniło. Konserwatywno - liberalny rząd został w pewnym sensie uratowany przez skrajnie prawicową Dans Folkeparti, dzięki której uzyskał większość w parlamencie. Przywódca DF Pia Kjaersgaard uważa, że imigranci są głównym problemem małej Danii. Na efekty takich poglądów nie trzeba było długo czekać. W lipcu 2002 zmieniono i zaostrzono przepisy o pobycie cudzoziemców na terenie kraju Andersena. Nazwano te przepisy przewrotnie tzw. magiczną siódemką. Tyle lat musi upłynąć zanim cudzoziemiec otrzyma prawo stałego pobytu (wcześniej 3). Tyle samo lat trzeba czekać na możliwość korzystania z opieki społecznej. Magiczna siódemka dotyczy również małżeństw. Jeżeli imigrant straci współmałżonka przed upływem 7 lat to zostanie natychmiast deportowany do swojego kraju- informuje Newsweek. Skandaliczny dla wielu obrońców praw człowieka jest przepis, według którego Duńczyk chcący poślubić kobietę innej narodowości musi wpłacić kaucje w wysokości 50 tys. koron (około 25 tys. zł.) Można te pieniądze odzyskać, ale jak łatwo się domyślić dopiero po 7 latach. Nie do przyjęcia dla wielu jest również to, że małżeństwa z cudzoziemcami można zawierać dopiero po ukończeniu 24 lat.
Jak dowiadujemy się z artykułu Janiny Popławskiej oburzeni tym co się dzieje w Dani nie są tylko obrońcy praw człowieka (np. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców) ale także opinia publiczna w Niemczech, Szwecji i Anglii.
Na tym się jednak nie kończą kontrowersje wokół DF i jej charyzmatycznej przywódczyni. Pia Kjaersgaard odgrażała się nawet, że postawi szlaban na moście Oresund jeżeli Szwedzi nadal będą popierać liberalną politykę imigracyjną - czytamy w Newsweeku.
Kjaersgaard przyciąga swoim programem przede wszystkim słabo wykształconych ludzi z głębokiej prowincji liczących na wieczną pomoc państwa. Logiczne dla nich jest to, że im więcej będzie w Danii imigrantów, tym więcej będzie dodatkowych wydatków. A to pośrednio oznacza, że może zmniejszyć się pula wydatków na pomoc socjalną, na którą zwolennicy DF liczą.
Poglądy DF stały się jeszcze bardziej radykalne po wydarzeniach 11 września. Teraz już nikt nie może zaprzeczyć, że cudzoziemcy nie są problemem. Przecież właśnie z tego założenia wychodzili politycy USA. Dania ma nas wprowadzić do Unie Europejskiej. Czy jednak my sami nie będziemy traktowani przez DF i inne radykalne czynniki jak niechciani cudzoziemcy, których należy zwalczać?

źródło:www.newsweek.pl


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Dzialka Poznan