Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymWprost - „Wiek Chin”
Agnieszka Rosa / 11.12.2002 18:04

„Produkt krajowy brutto ChRL (około biliona dolarów, oficjalnie 1,3 bln USD) jest mniej więcej 10 razy mniejszy od PKB Unii Europejskiej i USA oraz o 4,5 mniejszy od PKB Japonii”- czytamy w najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost”.

Według autora artykułu pt. „ Wielki chiński blef” propaganda chińskiej potęgi i wielkiego wzrostu gospodarczego jest wytworem chorej wyobraźni i błędnych prognoz ekonomicznych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że zapowiedzi chińskich polityków rzadko znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistych wynikach. Tak było z obiecaną w 1996 wymienialnością yuana ( miało to nastąpić w ciągu 2 lat).
Przez długi okres czasu Chiny dzięki życzliwości Banku Światowego sterowały i manipulowały wysokością wskaźników dzięki czemu unikały obowiązku udzielania pomocy krajom najbiedniejszym. Traktowane jako kraj Trzeciego Świata korzystały aż do 1993 roku z licznych programów pomocowych, które tak naprawdę im się nie należały - donosi dziennikarz Wprost. Kolejną fikcją są prognozy Banku Światowego, który w 1993 zapowiedział, że dzięki nowej metodzie obliczania PKB (duży wpływ na to miały naciski USA) Chiny w ciągu 20-25 lat mogą dogonić a nawet przegonić USA. W 1996 Bank Światowy wycofał się z tych przewidywań. Natomiast Chiny do dziś przywołują te założenia w licznych raportach i analizach jako jak najbardziej aktualne i rzeczywiste.
Zgodne opinie ekspertów przytaczane w artykule Krzysztofa Łozińskiego uświadamiają nam, że Chiny to nadal kraj Trzeciego Świata, gdzie większość ludzi żyje w skrajnej biedzie a ponad 75 proc. nie zarabia więcej niż 121 USD w ciągu roku. Chiny są uzależnione od obcego kapitału i inwestycji. Tania siła robocza jest również fikcją ponieważ jej wydajność jest skandalicznie niska.
W Chinach rzeczywiście ciągle obserwujemy wzrost. Ale z 13 proc. spadł on ostatnio do 7 proc. To za mało żeby przegonić USA a nawet UE. Gdzie tkwi przyczyna nagłego zahamowania rozwoju? Spośród przywoływanych przez Łozińskiego powodów najważniejszy jest chyba ten, który mówi o wstrzymaniu reform. Ich wykonywanie zahamowało przede wszystkim konserwatywne kierownictwo KPCh. Tak więc według wszystkich prognoz Chiny nie będą mocarstwem XXI wieku i nie pokonają swojego największego rywala jakim jest USA.

źródło:www.wprost.pl


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Kolka