Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymGazeta Wyborcza - „Państwowa Komisja Akredytacyjna”
Agnieszka Rosa / 12.12.2002 18:56

Znany i ceniony w kręgach akademickich, wiceminister edukacji prof. Tomasz Globan Klas podsumował w środę podczas konferencji o stanie szkolnictwa wyższego ostatnie 12 przełomowych lat dla polskiego systemu edukacyjnego. Według podawanych liczb w Polsce w ciągu ostatniej dekady bardzo zwiększył się odsetek studiujących ( z 400 tys. do 1,7 mln)- podaje dzisiejsze wydanie Gazety Wyborczej.

. W artykule Zbigniewa Pendela pt. „ Ilość, jakość i bylejakość” czytamy o dokonaniach powołanej na początku 2001 roku Polskiej Komisji Akredytacyjnej, której zadaniem była ocena jakości i rzetelności kształcenia młodych Polaków. Członkowie PKA odwiedzili w ciągu ostatniego roku ponad 140 kierunków na uczelniach państwowych i niepaństwowych, oceniając program, studiów, predyspozycje kadry naukowej, rozmawiając ze studentami i pracownikami. 4 stopniowa skala ocen służy odpowiedniemu zakwalifikowaniu danej szkoły. Oceny mogą być: wyróżniające, pozytywne, warunkowe (ostrzeżenie) i negatywne (zawieszenie naboru, zamknięcie kierunku) - wylicza Zbigniew Pendel. Na 140 przebadanych tylko, a może aż 3 kierunki zagrożone są oceną negatywną ( 2 kierunki uczelni niepaństwowych i 1 uczelni państwowej). 30 kierunków otrzymało ostrzeżenie. W ciągu roku muszą poprawić swoje standardy. Jeżeli nic się nie zmieni za rok otrzymają one ocenę negatywną co będzie równoznaczne z zawieszeniem danego kierunku.
Zastrzeżenia PKA dotyczą przede wszystkim kompetencji kadry naukowej. Wypowiadający się dla Gazety prof. Jerzy Kozmiam, honorowy prezes Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich komentując wyniki badań PKA przyznaje, że go nie dziwią. Stan szkolnictwa jest w dużej mierze uzależniony od pieniędzy. Brakuje dofinansowania, brakuje pieniędzy na wynagrodzenia a liczba studentów wciąż wzrasta. Ale właśnie dlatego tak ważna będzie rola PKA, która ma chronić polskich młodych ludzi przez nadużyciami.

żródło:www.wyborcza.pl


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Breloki