Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymGazeta Wyborcza - Saddam Husajn inwestuje na polskim rynku mediów
Tomasz Brzozowski / 11.03.2003 01:19

Iracki dyktator jest współwłaścicielem m.in. miesięcznika "Film", "Elle" oraz wydawnictwa książkowego Wiedza i Życie


Amerykański tygodnik "Time" ujawnił część z niezliczonych inwestycji zagranicznych prezydenta Iraku. Okazuje się, że poprzez francuską grupę medialną Hachette Saddam inwestuje także w Polsce.

Rzecznik Hachette nie zaprzeczył w rozmowie z "Time'em", że Saddam jest udziałowcem firmy. Według tygodnika prezydent Iraku jest właścicielem 8,4 proc. udziałów w tej firmie.

Hachette jest zaś sporym inwestorem na polskim rynku mediów. Do różnych spółek należących lub uzależnionych od Hachette należą m.in. magazyny: "Film", "Elle", "Maxim" i "Samo Zdrowie", a także wydawnictwo książkowe Wiedza i Życie oraz firma dystrybucyjna HDS.

Posiadanie przez Saddama akcji Hachette nie jest nielegalne. Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ uniemożliwiają irackim udziałowcom rozmaitych firm jedynie zabieranie głosu podczas walnych zgromadzeń oraz pobieranie ewentualnych dywidend. Saddam może jednak poczekać do czasu zniesienia sankcji przeciwko Irakowi, może również w każdej chwili akcje sprzedać.

Według tygodnika "Time" Saddam i jego najbliższa rodzina zarabiają głównie na przemycie ropy i łapówkach za legalne kontrakty. Irak sprzedaje bowiem ropę w ramach zezwoleń ONZ za cenę o 50 centów za baryłkę niższą od cen rynkowych. Pieniądze te trafiają na oficjalne i zarządzane przez ONZ konta bankowe.

Firma, która chce podpisać kontrakt z Bagdadem, musi jednak przelać na prywatne konta rodziny Saddama 20-30 centów za baryłkę. Klientowi opłaca się więc zapłacenie łapówki, bowiem i tak kupuje ropę wciąż poniżej cen rynkowych.

Rodzinna Saddama kontroluje również przemyt ropy. Niemal codziennie okręty koalicji antyirackiej przechwytują w Zatoce Perskiej statki z przemycaną ropą. Wiadomo również, że do niedawna działał nielegalny rurociąg pomiędzy Irakiem i Turcją, wciąż działa podobny rurociąg do Syrii, cysterny z ropą przejeżdżają również codziennie przez granicę z Jordanią.

Według szacunków GAO - biura analitycznego Kongresu USA - Saddam tylko na sprzedaży ropy zarobił pomiędzy 1997 i 2001 rokiem około 6,6 mld dol.

Synowie i krewni Saddama kontrolują również przemyt rozmaitych towarów z i do Iraku. Według niezależnej organizacji praw człowieka Koalicja na rzecz Międzynarodowej Sprawiedliwości w szczytowym punkcie kilka lat temu co najmniej 45 tys. ciężarówek stale kursowało pomiędzy Irakiem i Turcją.

Unia Europejska prowadzi również dochodzenie w sprawie amerykańskiego producenta papierosów R.J. Reynolds, który - według Brukseli - pozwalał Irakijczykom na szmuglowanie olbrzymich ilości papierosów do Iraku. W swych dokumentach Komisja Europejska otwarcie stwierdza, że cały proceder był kontrolowany przez Udaja, starszego syna Saddama.

Źródło:www.gazeta.pl[ | ]


Lista komentarzy
Brak komentarzy.
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Darmowe Gadzety