Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymWPROST: wojna polsko-ruska
Joanna Gacka / 26.01.2011 00:37

Sprawa katastrofy smoleńskiej przy całym tragizmie wygląda prosto. Doszło do niej z powodu błędów obu stron, których po naszej stronie było więcej. Po obu stronach był bałagan i chaos, po obu łamano przepisy. Od tego miejsca zaczyna się już Realpolitik – w najnowszym numerze tygodnika WPROST polsko-rosyjskie demony, które obudził raport MAK.

W sprawie Smoleńska nie idzie o bój wokół podstawy prawnej prowadzonego dochodzenia. Nie idzie też o prawdę, bo ją właściwie już znamy – pisze w artykule wstępnym naczelny WPROST, Tomasz Lis. W jego ocenie, najważniejsze w dzisiejszej dyskusji o Smoleńsku jest, CO sprawować będzie władzę nad Polską. Rozum i odpowiedzialność czy cynizm i szaleństwo? Idzie też o to, co będzie fundamentem naszej tożsamości – historia trudna, lecz prawdziwa czy wyidealizowana bajeczka dla niezbyt rozgarniętych? (…) W erze posmoleńskiej największą stawką w walce o oblicze społeczeństwa i państwa jest DOROSŁOŚĆ” – pisze Lis.

O antyrosyjskich stereotypach, które od wieków pokutują w polskiej świadomości zbiorowej, oraz o tym, co Rosjanie na ogół myślą o Polakach pisze Rafał Kalukin. To zadziwiające, jak idealnie obie wersje katastrofy smoleńskiej – polska i rosyjska – odpowiadają stereotypom ugruntowanym wśród Polaków i Rosjan. I konstatuje, że mit smoleński, płynący z samego jądra polskich romantycznych wyobrażeń o Chrystusie narodów nie odmieni Europy. Zresztą tylko głupiec może liczyć na to, że świat zachodni poświęci stosunki z Rosją na ołtarzu polskiego poczucia krzywdy – pisze Kalukin.

Ponadto w nowym WPROST: zderzenie mitów – Tomasz Machała rozmawia z Włodzimierzem Cimoszewiczem, ampułka z krwią – czy w Polsce pojawią się relikwie ze szczątków Jana Pawła II, zjedzone przystawki, czyli co dziś robią działacze Samoobrony i LPR. A także: rozmowa Piotra Najsztuba z Agnieszką Graff, bandyci z krakowskich trybun oraz guru Doliny Krzemowej – Steve Jobs.


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone