Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymHistoryczny poranek: łazik Curiosity bezpiecznie ląduje na Marsie
Cordis / 10.08.2012 03:40

Astronomowie na całym świecie przywitali wczesny ranek 6 sierpnia z zapartym tchem, wyczekując z niecierpliwością, czy powiedzie się lądowanie łazika Curiosity na Marsie - jedna z najtrudniejszych części jednego z najambitniejszych projektów eksploracji międzyplanetarnej, jaki kiedykolwiek został podjęty.

Wyczekiwane przez wszystkich wiadomości dotarły o godzinie 7:31 czasu środkowoeuropejskiego (CET): Curiosity wylądował i nawet przesłał na potwierdzenie zdjęcia Czerwonej Planety wykonane za pomocą jednego z szerokokątnych obiektywów typu rybie oko.

W momencie wejścia w atmosferę łazik Curiosity przemieszczał się z szybkością niemal 21.000 km/h, tymczasem zapewnienie miękkiego lądowania wymagało szybkiego, bo w zaledwie kilka minut, zwolnienia do prędkości poniżej 3,6 km/h.

Kosmologowie nazwali to wąskie pole manewru "siedmioma minutami horroru", gdyż jeden drobny błąd w czasie lądowania mógłby zniweczyć całą misję.

Na szczęście wszystko przebiegło gładko i Curiosity - największy jak dotąd łazik planetarny - dotarł na powierzchnię Czerwonej Planety i może teraz rozpocząć swoją 98-dniową misję. Curiosity jest dwa razy dłuższy i pięć razy cięższy od bliźniaczych łazików Spirit i Opportunity, które wylądowały na Marsie w 2004 r.

Przyziemienie Curiosity na Marsie wyznacza początek realizacji projektu Marsjańskie Laboratorium Naukowe (MSL) Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), którego celem jest zbadanie zamieszkiwalności, klimatu i geologii Marsa, aby zgromadzić dane na potrzeby potencjalnej misji załogowej w przyszłości, która miałaby wyruszyć na planetę za kilka lat.

Łazik wylądował w kraterze uderzeniowym Gale, powstałym po uderzeniu jakieś 3,5 - 3,8 mld lat temu asteroidy lub komety w planetę. Z dna krateru wznosi się na wysokość 5 km skalista góra o nazwie Mount Sharp, która wydaje się być złożona z pradawnych osadów nagromadzonych w okresie, kiedy na powierzchni Marsa była jeszcze woda.

W czasie schodzenia, łazik Curiosity przesłał strumień danych, które zostały przekazane na Ziemię przez dwie pobliskie sondy NASA (Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter) oraz sondę Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Transmisja tych danych zapewniła kluczowe wsparcie dla projektu MSL NASA.

Specjaliści z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Dramstadt, Niemcy, zebrali kluczowe informacje na temat prędkości i kierunku łazika, zarejestrowane przez sondę Mars Express w czasie jego wejścia i wytracania wysokości. Sonda Mars Express odebrała sygnały MSL około 10 minut przed wejściem łazika w atmosferę i rozpoczęciem decydującej fazy wytracania wysokości oraz lądowania.

"Śledziliśmy MSL przez około 28 minut, po czym straciliśmy kontakt zgodnie z oczekiwaniami, dosłownie kilka chwil przed przyziemieniem Curiosity w kraterze Gale" - zauważa Michel Denis z kontroler misji sondy Mars Express. "NASA dysponuje już tymi cennymi danymi i wszyscy tutaj cieszymy się, że mogliśmy wspomóc przybycie Curiosity na Marsa".

W nadchodzących tygodniach zespół operacyjny w ESOC przeprowadzi kilka przelotów sondą Mars Express w celu przekazania danych z pierwszych etapów misji Curiosity na powierzchni Marsa. Wówczas ESA będzie pozostawać w gotowości do bezzwłocznego udzielenia specjalistycznego wsparcia, jeżeli NASA o nie poprosi, w przekazywaniu danych z łazika na Ziemię.

"Wsparcie udzielane Curiosity to doskonały przykład międzyagencyjnej współpracy, nie tylko na Ziemi, ale również w głębokim kosmosie" - zauważa Manfred Warhaut, kierownik Centrum Operacyjnego Misji w ESOC. "Nikomu się nie uśmiecha samodzielna wyprawa na Marsa. Potrzeba współpracy i partnerstwa, aby obniżyć ryzyko i zwiększyć zwrot naukowy z inwestycji".

Pierwsze zdjęcia wykonane przez łazik mają wprawdzie bardzo niską rozdzielczość, ale kiedy zostanie całkowicie rozwinięty jego maszt, na którym znajdują się wysokiej rozdzielczości kamery, pod koniec tego tygodnia mają dotrzeć lepsze zdjęcia w kolorze.

Więcej informacji:

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA):
http://www.esa.int/esaCP/index.html

Cordis


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone